Victron Energy · Komplett batterisystem

Victron Energy energilager 24V 30,72kWh eller 20,48kWh – Quattro 5kVA eller 8kVA, 4× Lithium NG 300Ah eller 200Ah, 2× Lynx Smart BMS NGKomplett 24V-system på DC-sidan med Quattro växelriktare/laddare och fyra Lithium NG-batterier

30,72kWh25,6V4kW

Variant
från11 090,26 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Så köper du

Lägg produkten i offerten och skicka förfrågan. Inom 1–2 arbetsdagar mejlar vi slutpriset, med frakt till din adress inräknad.

Säljs av Litio Store SRL

Italienskt företag som har sålt batterier, växelriktare och solcellsutrustning sedan 2015. Säte i Sigillo (Perugia), momsnr IT03894170541.

Om oss
Originalprodukt med tillverkarens garanti

Nya originalprodukter från Victron Energy med full tillverkargaranti och all medföljande dokumentation.

Översikt

Kärnan i det här 24V-systemet för båtar, expeditionsfordon och off grid-hus är fyra parallellkopplade Lithium NG-batterier på 25,6V, antingen 300Ah styck för 30,72kWh eller 200Ah för 20,48kWh. De är uppdelade i två banker med var sin Lynx Class-T Power In och Lynx Smart BMS 500 NG. Som växelriktare/laddare väljer du Quattro 24/5000/120-100/100 (4000W, laddning 120A) eller 24/8000/200-100/100 (6400W, laddning 200A), båda med två AC-ingångar för nät och elverk. Cerbo GX MK2, GX Touch 70, Orion-Tr 24/12-30A och två brytare på 275A kompletterar paketet.

  • Batteribanker i 24V eller 48V från 10,24kWh till 61,44kWh
  • Två oberoende banker med var sin Lynx Smart BMS NG
  • Växelriktare/laddare MultiPlus-II eller Quattro från 5kVA till 3×15kVA
  • Class T-säkringar för batterierna och säkrade utgångar på Lynx Distributor
  • Cerbo GX MK2 med GX Touch 70 och VRM-portalen
  • Isolerad Orion-Tr-omvandlare för en 12V-krets

Det här ingår

  • 1 × Victron Energy Quattro 24/5000/120-100/100 Växelriktare/laddare (version 5kVA)
  • 1 × Victron Energy Quattro 24/8000/200-100/100 Växelriktare/laddare (version 8kVA)
  • 4 × Victron Energy LiFePO4 Battery 25.6V/300Ah NG Batterier (version 300Ah)
  • 4 × Victron Energy LiFePO4 Battery 25.6V/200Ah NG Batterier (version 200Ah)
  • 2 × Victron Energy Lynx Smart BMS 500 NG (M10) Batteristyrning (BMS)
  • 2 × Victron Energy Lynx Class-T Power In (M10) Batteriintag med Class T-säkringar
  • 1 × Victron Energy Lynx Distributor (M10) Distribution med säkrade utgångar
  • 1 × Victron Energy Cerbo GX MK2 GX-enhet för övervakning
  • 1 × Victron Energy GX Touch 70 Pekskärm
  • 1 × Victron Energy Orion-Tr 24/12-30A (360W) Isolated DC-DC converter DC-DC-omvandlare för 12V-krets
  • 2 × Victron Energy Battery switch ON/OFF 275A Batteribrytare
  • 1 × Cables, Class T and MEGA fuses, communication cables and GX supply parts Kablar, säkringar och kommunikationskablar

Så fungerar systemen

Varje paket är en komplett DC-sida uppbyggd av Victron-komponenter. Lithium NG-batterierna har LiFePO4-celler, cellbalansering och inbyggd shunt, och de skickar cellspänningar och temperaturer via M8-kablar till en Lynx Smart BMS NG. BMS:en beräknar laddningsnivån, förladdar växelriktarens kondensatorer och bryter med sin kontaktor, som klarar 500A eller 1000A kontinuerligt, om någon cell hamnar utanför sina gränser. Via VE.Can rapporterar den till en Cerbo GX MK2, som med DVCC styr växelriktarens/laddarens laddnings- och urladdningsström.

I 24V-paketen parallellkopplas batterier på 25,6V. I 48V-paketen parallellkopplas batterier på 51,2V, eller så seriekopplas två batterier på 25,6V med samma kapacitet till en sträng, vilket är det maximum Victron tillåter. Alla paket delar upp batterierna i två banker med var sin Lynx Smart BMS NG och utnyttjar Victrons funktion för parallell redundans. Om en BMS kopplar bort sin bank håller den andra systemet igång, inom den ström som banken kan leverera.

Växelriktare/laddare och distribution

Beroende på paket består AC-sidan av en MultiPlus-II 24/5000/120-50 eller 48/6k5/100-50 med en AC-ingång, eller av en Quattro med två AC-ingångar för nät och elverk, från 24/5000 till 48/15000. Tre Quattro 48/15000 bildar ett trefassystem. Batterierna ansluts via Class T-säkringar och växelriktaren via MEGA-säkringar på samlingsskenorna i Lynx Distributor, vars säkringar övervakas av BMS:en. En isolerad DC-DC-omvandlare av typen Orion-Tr försörjer en 12V-krets med upp till 30A.

Det här står installatören för

Laddregulatorer och solpaneler, AC-centralen med dvärgbrytare och jordfelsbrytare, batteristativ eller fästen, jordning och driftsättning ingår inte i paketen. Lithium NG-batterierna har IP65, men BMS:en stoppar laddningen under 5°C, så laddning vintertid kräver ett frostfritt utrymme. Kabelareor och säkringsstorlekar är valda för en kompakt uppställning där batterier, Lynx-skenor och växelriktare står nära varandra. Längre kabeldragningar kräver nya beräkningar. Nätparallell ESS-drift kräver de certifikat och inställningar som gäller i landet där systemet installeras.

Frågor och svar

Varför har paketen två BMS-enheter?

För redundansens skull. Victrons Lynx Smart BMS NG stöder upp till fem BMS-enheter parallellt, som var och en skyddar sin egen bank. Om en bank kopplas bort fortsätter den andra, begränsad till den ström den kan leverera.

Kan batteribanken byggas ut senare?

Ja, inom Victrons gränser: en Lynx Smart BMS NG hanterar upp till 50 batterier på 25,6V eller 25 på 51,2V. Säkringar, samlingsskenor och kablar måste kontrolleras för den nya strömmen, och seriesträngar kräver identiska batterier.

Går det att lägga till solpaneler?

Ja. Victrons MPPT-laddregulatorer ansluts till Lynx-skenan och styrs via Cerbo GX och DVCC. De ingår inte och dimensioneras separat.

Laddas batterierna när det är minusgrader?

Nej. BMS:en spärrar laddning under 5°C och över 50°C, så batterierna bör placeras där temperaturen håller sig inom det intervallet när de behöver laddas.

Fler modeller i serien

Victron Energy energilager 24V 15,36kWh eller 10,24kWh – MultiPlus-II 24/5000/120-50, 2× Lithium NG 300Ah eller 200Ah, 2× Lynx Smart BMS NG – bild 1

Victron Energy

MultiPlus-II 24/5000/120-50 with 2× Lithium NG 25.6V 300Ah or 200Ah and 2× Lynx Smart BMS 500 NG

15,36kWh25,6V4kW

från7 319,94 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron Energy energilager 48V 61,44kWh – 8× Lithium NG 25,6V 300Ah, 2× Lynx Smart BMS NG, Quattro 10kVA eller 8kVA – bild 1

Victron Energy

8× Lithium NG 25.6V 300Ah (2S4P) with 2× Lynx Smart BMS 500 NG and Quattro 48/10000 or Quattro 48/8000

61,44kWh51,2V8kW

från22 169,56 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron Energy energilager 48V 46,08kWh – 6× Lithium NG 25,6V 300Ah, 2× Lynx Smart BMS NG, Quattro 10kVA eller 8kVA eller MultiPlus-II 6,5kVA – bild 1

Victron Energy

6× Lithium NG 25.6V 300Ah (2S3P) with 2× Lynx Smart BMS 500 NG and Quattro 48/10000, Quattro 48/8000 or MultiPlus-II 48/6k5

46,08kWh51,2V8kW

från16 897,49 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron Energy energilager 48V 30,72kWh – 4× Lithium NG 25,6V 300Ah, 2× Lynx Smart BMS NG, Quattro 10kVA eller 8kVA eller MultiPlus-II 6,5kVA – bild 1

Victron Energy

4× Lithium NG 25.6V 300Ah (2S2P) with 2× Lynx Smart BMS 500 NG and Quattro 48/10000, Quattro 48/8000 or MultiPlus-II 48/6k5

30,72kWh51,2V8kW

från12 413,30 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron Energy energilager 48V 40,96kWh – 8× Lithium NG 51,2V 100Ah, 2× Lynx Smart BMS NG, Quattro 10kVA eller 8kVA eller MultiPlus-II 6,5kVA – bild 1

Victron Energy

8× Lithium NG 51.2V 100Ah with 2× Lynx Smart BMS 500 NG and Quattro 48/10000, Quattro 48/8000 or MultiPlus-II 48/6k5

40,96kWh51,2V8kW

från18 246,68 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron Energy energilager 48V 20,48kWh – 4× Lithium NG 51,2V 100Ah, 2× Lynx Smart BMS NG, Quattro 10kVA eller 8kVA eller MultiPlus-II 6,5kVA – bild 1

Victron Energy

4× Lithium NG 51.2V 100Ah with 2× Lynx Smart BMS 500 NG and Quattro 48/10000, Quattro 48/8000 or MultiPlus-II 48/6k5

20,48kWh51,2V8kW

från10 820,76 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron Energy trefasigt energilager 48V 61,44kWh – 3× Quattro 48/15000 (45kVA), 8× Lithium NG 25,6V 300Ah, 2× Lynx Smart BMS 1000 NG – bild 1

Victron Energy

3× Quattro 48/15000/200-100/100 with 8× Lithium NG 25.6V 300Ah (2S4P) and 2× Lynx Smart BMS 1000 NG

61,44kWh51,2V36kW

från30 343,52 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Liknande produkter

Victron reservkraftspaket 3,55kWh – MultiPlus-II 48/5000/70-50 med Pylontech US3000C, enfas – bild 1

Victron Energy

MultiPlus-II 48/5000/70-50 (GX) with Pylontech US3000C

3,55kWh48V4kW

från1 818,51 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

Victron reservkraftspaket 5,12kWh eller 10,24kWh – MultiPlus-II 48/3000/35-32 med Pytes V5°α, Cerbo GX och GX Touch, enfas – bild 1

Victron Energy

MultiPlus-II 48/3000/35-32 with Pytes V5°α, Cerbo GX and GX Touch

5,12kWh51,2V2,4kW

från2 099,00 €exkl. momsRiktpris · frakt inom EU ingår

Tillgänglig — antal spåras inte

  • Italienskt företag sedan 2015Litio Store SRL, Sigillo (Perugia)
  • OriginalprodukterFull tillverkargaranti
  • Datablad och manualerAll dokumentation redo att ladda ner
  • Riktiga människor svararOffert inom 1–2 arbetsdagar

PV Radar

Nyhetsbrevet för installatörer och dig som planerar solceller eller batterilager. Välj ämnen – ingen spam, avsluta med ett klick.

Vad vill du få?